Sıralama seçin
Toplam 7 ürün görüntüleniyor.

Antep Fıstığı Nedir?

Antep fıstığı ülkemizde en çok sevilen ve en çok tüketilen kuruyemişler içerisinde başı çekmektedir. Antep fıstığı “pistacia” adı verilen sert kabuklu kuruyemişler içerisinde bulunan bir türdür. Ülkemizde “şam fıstığı” olarak da bilnen Antep fıstığı, Sakızağacıgiller arasında yer alır. Antep fıstığı içerisinde bulundurduğu bol protein sayesinde, sofralardan eksik edilmemesi gereken bir kuruyemiştir. Bu nedenle dünyada alıcısı çoktur. Dünyada yetişme alanı oldukça sınırlı olduğundan ülkemizde de ihracatı fazlaca yapılmaktadır.

Antep Fıstığı Nerede Yetişir?

Antep fıstığının “anavatanı” olarak tabir edebileceğimiz iki alan bulunur. Bunlardan bir tanesi Anadolu, Kafkasya, İran ve Türkmenistan’ın içerisinde bulunduğu bölge, diğer kısım ise Orta Asya bölgesidir.

Türkiye’de Antep Fıstığı

Antep fıstığı Türkiye’de en çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yetiştirilir. Türkiye’de yetiştirilen Antep fıstığının %94.2’si bu bölge içerisinde yetiştirilir. Toplam üretimin %75.7’si Şanlıurfa ve Gaziantep şehirlerinde yapılır. Bu iller haricinde en çok Antep fıstığı yetiştirilen iller Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya, Siirt ve Diyarbakır illeridir.

Antep Fıstığı Hasadı Nasıl Yapılır?

Antep fıstığı hasat zamanı, meyve dış kabuğunun görüntüsünden belli olur. Meyve dış kabuğu saydam bir görüntüden mat bir görüntüye geçiş yaptığında, hasat zamanının geldiğini anlayabiliriz. Bu dönemde, kırmızı kabuk, yumuşak bir yapıya bürünerek sert kabuktan kolay bir biçimde ayrılabilir. Antep fıstığı bu duruma geldiğinde, 1 hafta içerisinde hasat işleminin tamamlanması önemlidir. Eğer bu bir haftalık süre atlanırsa, görüntü itibariyle olumsuz bir sonuç ortaya çıkabilir.

Ülkemizde hasat zamanı genel olarak Ağustos ayının sonu ve Eylül ayının başlarına tekabül eder.

Antep Fıstığının Faydaları

  • Antep fıstığı oldukça önemli bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar vücudumuz için büyük önem taşır. Hem vücudun genel direncini arttırın hem de kanseri önmler.
  • Antep fıstığının kalorisinin düşük olması, diyet yapan kişiler için oldukça sevindiricidir. Zira düşük kalorili olmasına karşın, yüksek protein içerdiğinden diyetisyenler tarafından sıklıkla önerilir.
  • Düzenli olarak antep fıstığı tüketmek, kötü kolesterolün ortadan kalkmasını sağlar. Bu şekilde hem kalp sağlığını hem de damar sağlığını son derece önemli ölçüde etki eder.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.