x
Sıralama seçin
Toplam 7 ürün görüntüleniyor.

Ay Çekirdeği Çeşitleri

 

Besin değeri açısından yüksek olan ayçiçeği, açılığı gideren bir özelliğe sahip. Ay çekirdeği, ayçiçeği bitkisinden elde edilir. Anavatanı ise Orta ve Güney Amerika olarak bilinir. Fakat tüm dünyada hemen hemen herkes tarafından keyifle tüketilen besinler arasında üst sıralarda yerini alır. Yağlı bir tohum yapısına sahip olması dolayısıyla endüstride kullanılır. Ay çekirdeğinin pek çok çeşidi vardır. Çeşitliliği sayesinde farklı damak tatlarına hitap edebilir. Sert bir kabuğu olsa da içindeki tohum kısmı yumuşaktır. Ay çekirdeği, kuruyemiş ailesinin en gözde üyesi olarak bilinir.

 

Tuzlu ve Tuzsuz Çeşitleriyle Ay Çekirdeği

 

  1. yüzyıla kadar sadece süs bitkisi olan ayçiçeğinin lezzetli tohumları zamanla keşfedilerek tüm dünya için değerli bir besin kaynağı haline gelir. Ay çekirdeği çeşitleri denilince akıllara ilk olarak tuzlu ve tuzsuz alternatifler gelir. Fakat zannettiğinizden çok daha fazla çeşidi bulunur. Tuzlu ay çekirdeği, ürün işlendikten sonra yapılır. Çekirdek çeşitleri içerisinde oldukça rağbet görür. Tuzlama işlemi ise kavurma aşamasından önce yapılır. Bir miktar tuz sulandırılarak ay çekirdeğinin üzerinde gezdirilir ve sonrasında çekirdeklerin kavurma aşaması başlar. İşlem görmeden de çeşitlilik gösteren ay çekirdekleri mevcut. Dolgun tohumu ile vazgeçilmezlerinizden olmaya aday siyah ay çekirdeği bunlardan sadece biri. Bir film izlerken ya da koyu bir muhabbet anında aranan çerezlerden olan siyah ay çekirdeği iri taneleriyle oldukça doyurucu. Siyah ay çekirdeğini de tuzlu ya da tuzsuz olarak bulabilirsiniz.

 

Beyaz ay çekirdeği, en az siyah alternatifi kadar rağbet gören çeşitler arasına girer. İnce ve uzun bir forma sahip olan beyaz ay çekirdeklerinin daha yumuşak bir kabuk yapısı var. Fakat lezzet açısından diğer çeşitlerini aratmaz. Çekirdeğin kabuklarıyla uğraşmak istemiyorsanız kabuksuz sadece tohum halindeki ay çekirdeklerini tercih edebilirsiniz. Diş problemleri nedeniyle kabuklu besinler tüketemeyenler ya da çocuklarının rahatça çekirdek tüketmesini isteyenler için harika bir alternatif. Dilerseniz unlu mamullerin besleyiciliğini ve doyuruculuğunu artırmak için de kabuksuz ay çekirdeğinden yararlanabilirsiniz. Dilerseniz de çayın yanında tüketebilirsiniz. Ay çekirdeği üreticileri sizlere kavrulmuş ve çiğ olmak üzere farklı tüketim imkanı tanır. Farklı gramajlarda paketlendiği için her gün taze olarak tüketebilirsiniz.

 

Ay Çekirdeğinin Faydaları

 

Ani açlık hissini bastırdığı için ay çekirdeği genellikle diyet listelerinde yer alır. Güçlü bir antioksidan olması vücudun temizlenmesi açısından çekirdeği çok daha değerli kılar. Her yaştan insanın severek tükettiği lezzet, vücut için katkısı saymakla bitmeyen E vitaminini bünyesinde barındırıyor. E vitamininin yanı sıra B vitaminini de içeren besinde aynı zamanda potasyum, çinko, demir ve magnezyum gibi vücuda pozitif katkısı olan mineraller bulunur. Kavrulmuş ve tuzsuz olan 100 gr ay çekirdeğinde 582 kcal bulunur. Değerli bir protein kaynağı olduğundan özellikle sporla ilgilenenlerin gözdesi durumunda. Besleyiciliği gibi kanserli hücrelerle mücadelede bünyeye sağladığı katı dikkate alınırsa günlük ideal ölçüde tüketilmesi tavsiye edilir. 100 gramlık kavrulmuş çekirdeğin yaklaşık %72'si yağlardan oluştuğu için günlük tüketimde aşırıya kaçmamakta yarar bulunur. Gebelikte kadınların ihtiyacı olan folikasite sahip olan ay çekirdeği düzenli olarak tüketildiğinde unutkanlığı önlerken hafızanın güçlenmesine katkı sağlar. Mineral eksikliğine bağlı olarak cilt, tırnak ve saçlarda görülen renk bozukluklarının önlenmesi açısından önemli bir besin kaynağı olarak bilinir.

 

Ay Çekirdeği Nasıl Saklanır?

 

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık tüketilen atıştırmalıklardan biri olan ay çekirdeği, saklama koşullarına uyulduğunda uzun süre tazeliğini koruyabilir. Ay çekirdeğini, nemli olmayan rutubetsiz alanlarda muhafaza etmeniz ürünün tazeliğini kaybetmemesi açısından önem taşır. Ay çekirdeğini satın alırken ambalaj yapısına dikkat edebilirsiniz. Kilitli paketlerde satın aldığınız ürünler çok daha uzun süre taze kalabilir. Tüketeceğiniz kadar çekirdeği ambalajdan çıkarmanız doğru bir tüketim davranışı olabilir. Satın aldığınız ambalaj kilitli özelliğe sahip değilse çekirdeği ağzı kapaklı ve hava almayacak bir saklama kabına alarak muhafaza edebilirsiniz. Bayatlama riskini göze almak istemezseniz her seferinde tüketebileceğiniz gramajlarda ürün de satın alabilirsiniz. Tüketicinin talepleri doğrultusunda farklı ağırlığa sahip paketlemeler satıcı tarafından yapılabilir. Buzdolabı yerine oda sıcaklığında ve güneş görmeyen bir alanda

tutabilirsiniz. Böylece her defasında ay çekirdeğini taze taze tüketebilirsiniz.

 

Ay Çekirdeği Fiyatları

 

Çerez dünyasında en çok tüketilen ürünlerde başı çeken ay çekirdeği oldukça ekonomik fiyatlar ile tüketiciye ulaşıyor. Zaman zaman raf fiyatlarında farklılık olduğunu görmek mümkün. Ay çekirdeği fiyatları, ürünün kalitesine göre değişebilir. Ayrıca ağırlığı da fiyatı etkileyen bir diğer konudur. Çekirdeğin; tuzlu ya da tuzsuz olması, tohum veya kabuklu olması fiyat farkını ortaya çıkarır. Kavrulmuş ve çiğ çekirdekte fiyat değişikliği söz konusu olabilir. Özetle tercih ettiğiniz çekirdeğin çeşidine göre fiyattan lezzete kadar pek çok açıdan farklılıklar ortaya çıkabilir.

 

Peki kaliteli ay çekirdeği nasıl olur? Çekirdek satın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Bünyesinde sağlıklı yağlar barındırmakla birlikte doyumsuz bir lezzet şöleni sunan ay çekirdeğini satın alırken damak tadınıza öncelik verebilirsiniz. Tuzlu çekirdeği ya da kavrulmamış çekirdeği tercih etmeniz tamamen sizin ya da sevdiklerinizin damak tadına bağlı. Satın alacağınız çekirdeği tatma gibi bir imkanınız yoksa özellikle ambalajlı ürünleri bilinen markalardan almanız yararlı olur. Kaliteden ödün vermeyen markaların üretimi olan ay çekirdeklerinin her çeşidi aynı keyfi sunar. Ayrıca hijyen açısından kapalı paketlerde satışı yapılan ay çekirdeklerini tercih edebilirsiniz.

 

1956'dan bu yana her bir gıdayı titizlikle sizlerle buluşturan Ünal, ay çekirdeğinde de aynı hassasiyeti korur. Siz de sevdiğiniz lezzetleri sevdiklerinize ikram etmekten keyif alanlardansanız hemen siparişinizi verebilirsiniz. Damak tadınıza uygun ürünü seçerek "ay çekirdeği satın al" butonu üzerinden siparişinizi anında oluşturabilir, dilerseniz sepetinizi diğer ürünlerimizle de zenginleştirebilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.