x
Sort
Total of 8 products are displayed.

Yer Fıstığı Çeşitleri

 

Sağlıklı bir yaşam sürmek ve bağışıklık sistemini yüksek tutmak adına iyi beslenmek şarttır. Özellikle sağlık alanında uzman kişiler tarafından yapılan bilimsel çalışmalarda yer fıstığı kendine önemli bir yer bulur. Her daim en faydalı besinler listesinin içinde gösterilen yer fıstığı, kaliteli beslenme programlarının olmazsa olmazıdır. Ara öğünlerde ve günün her anında sağlıklı bir atıştırmalık olarak kolayca tüketilebilecek olan yer fıstığı, tek öğünlük paketlerde veya kiloluk ambalajlarda satışa sunulur.

 

Yer Fıstığı Nerede Yetişir?

 

Kuruyemiş çeşitleri denildiği zaman akla gelen ilk besinlerden biri olan yer fıstığı, esasen baklagiller grubu içerisinde değerlendirilir. Olağan dışı bir formu bulunan yer fıstığı bitkisinin kendisi yer altında yetişmesine rağmen, yer üzerinde çiçekleri bulunur. 30 ile 50 cm boyuna ulaşan ve otsu bir bitki olan yer fıstığı, kök nodüllerinde simbiyotik azot düzenleyici bakteriler içerir. Yer fıstığı üretimindeki en büyük pay Çin'e aittir. Öyle ki, Çin tüm dünyadaki yer fıstığı üretiminin neredeyse yüzde 40'ını karşılar. İkinci sırada ise yüzde 17'lik pay ile Hindistan yer alır. Diğer önemli üreticiler arasında; Sudan, Amerika Birleşik Devletleri ve Nijerya bulunsa da bu ülkeler Çin ve Hindistan'ın yanında çok küçük bir üretim payına sahiptir.

Botanik bilimine göre yer fıstığının pek çok türü olsa da gıda endüstrisinde en çok rastlanan 4 temel çeşidi vardır. Her biri boyut, besin değeri ve lezzet bakımından belirgin farklılıklar taşıyan fıstık çeşitleri şunlardır:

 

 1. Runner Yer Fıstığı: Çekirdek büyüklüğü bakımından en büyük türlerden biri olan runner fıstıkların büyük bir çoğunluğu yer fıstığı ezmesi yapımından kullanılır. Özellikle spor yapanların gerekli bitkisel protein açığını kapatan yer fıstığı ezmesini evde kendiniz yapmak isterseniz, lezzetli runner fıstıkları tercih edebilirsiniz.

 

 1. Virginia Yer Fıstığı: Yer fıstıkları içerisinde en büyük çekirdeğe sahip olan Virginia fıstıktır. İşlenmiş yer fıstığı endüstrisi yanı sıra kuru yemişlik olarak kabuklu fıstık ve kavrulmuş formda da tüketilebilir. Virginia fıstıkların büyük bir kısmı soslu fıstık ya da tuzlu fıstık olarak satışa sunulur.

 

 1. İspanyol Yer Fıstığı: Kırmızımsı bir kahverengi kabuğa sahip olan ve içerisinde daha küçük taneler barındıran yer fıstığı çeşidine "İspanyol fıstık" denir. Çerez fındıkları ve fıstık ezmesi yapımından tercih edilen bu tür fındıklar ağırlıklı olarak fıstık şekerleri yapımında da önemli miktarlarda kullanılır. Diğer yer fıstığı türlerine göre daha yüksek bir yağ içeriğine sahip olduğu için yağ ezme işleminde avantaj sağlar. Diğer bir deyişle, fıstık yağı üretiminde en çok kullanılan tür İspanyol yer fıstığıdır.

 

 1. Valencia Yer Fıstığı: Sıklıkla bir bakla içerisinde üç veya dört küçük taneye sahip olan yer fıstıklarına Valencia tipi yer fıstığı adı verilir. Parlak kırmızı bir deri ile kaplanmış bu türler, lezzet bakımından da son derece tatlı yapıdadır. Genellikle kabuklu şekilde satılan fıstıklar, kuruyemiş tüketimi sırasında kavrulmuş formda da satışa sunulur. Taze kullanımı esnasında haşlanmış yer fıstığı olarak da tüketilebilir.

 

Yer Fıstığı Çeşitleri

 

Her ihtiyaca, damak tadına ve beğeniye göre farklı şekillerde sunulan yer fıstığı çok farklı şekillerde üretilir ve buna göre adlandırılır. Kuru yemiş piyasasında kabuksuz yer fıstığı, kabuklu yer fıstığı, kabuklu tuzsuz ve tuzlu yer fıstığı, kabuklu çiğ ya da kavrulmuş olanları yanında kabuksuz çiğ veya kavrulmuş yer fıstığı, kabuksuz tuzsuz fıstık ve tuzlu yer fıstığı gibi çeşitlere ulaşılabilir.

 

Özellikle diyet yapan, formunu korumaya çalışan ve spor yapan bireylerin kabuklu ve çiğ halde tüketmeyi tercih ettikleri yer fıstığı, lezzeti yanı sıra kolay işlenen yapısı sayesinde farklı soslarla da satışa sunulabilir. Soslu fıstık, zarlı ya da zarsız fıstık gibi şekillerde alıcı bulan yer fıstığı arasında yabani dağ fıstığı da tutkunları tarafından beğeniyle tüketilir. Yer fıstığının cips formunda ya da pastacılık ürünü olarak süslemelik öğütülmüş toz fıstık hali de sıkça kullanılır.

 

Süper Besin Yer Fıstığının Besin Değerleri

 

Sağlıklı bir vücudun en temel adımlarından biri olan doğru beslenme, hem fiziki gücü ve enerjiyi artırmak hem de ruh sağlığını destelemek konusunda son derece önemli bir role sahiptir. Enerji düşüklüğü ve stresin getirdiği kronik yorgunluk gibi olumsuz durumlardan kurtulmanın yolunun, yer fıstığı gibi süper enerji verici besinlerden geçtiği pek çok sağlık profesyoneli tarafından desteklenir. Süper besinler kategorisinde önemli bir yer tutan yer fıstığı da içeriği A, C ve E vitaminleri yanı sıra bakır, demir, çinko, magnezyum, manganez ve potasyum açısından zengindir. Öte yandan B6 ve B9 vitaminlerinin de önemli bir bölümünü içeren yer fıstığı, sağlıklı yağ asitleri bakımından da göz doldurucu nitelik taşır.

 

Günlük beslenmenin bir parçası olarak tüketilebilen yer fıstığının ideal ölçüsü ortalama bir avuç kadardır. 100 gramında 566 kalori bulunur. Bir avuç yer fıstığı kalori bakımından değerlendirildiğinde ortalama 225 kaloriye sahiptir ve 40-45 gram boyutundadır. Kalorisini içeriğindeki protein ve yağdan alan yer fıstığının günlük tüketim miktarı konusunda dikkatli olunması önerilir. Günlük yüzdelik değerler ve 2000 kalorilik ortalama bir diyet temel alınarak hesaplanırsa, 100 gramlık yer fıstığı besin değeri bağlamında şunlar söylenebilir:

 

Karbonhidrat: 16.2 gr

Lif: 8.7 gr

Protein: 25.7 gr

Yağ: 44.6 gr

Potasyum: 704 mg

Kalsiyum: 91 mg

Demir 4.5 mg

 

Yer Fıstığının Faydaları

 

Tohumlarında bulunan yüksek yağ miktarının yanında yüzde 20 oranında protein barındıran yer fıstığı, kas onarımı ve gelişimini destekleyen besinler arasındadır. Bu açıdan değerlendirildiğinde kas kütlesini artırmak isteyen sporcular için son derece ideal olan yer fıstığı, aynı zamanda düşük karbonhidrat yapısına sahip olduğundan diyet listelerinin de besleyici çerezlerinden biridir. Kötü kolesterolü düşüren ve iyi kolesterol seviyesini artıran yer fıstığı, zengin amino asit içeriği ve kan şekerini dengeleme özelliğiyle de dikkat çeker.

İçerdiği vitamin, mineral, yağ asitleri ve zengin besin değerleri ile adeta bir şifa kaynağı olan yer fıstığının diğer faydaları şu şekilde özetlenebilir:

 

 • Yer fıstığı içerdiği düşük karbonhidrat seviyesi ve yüksek protein sayesinde büyümeyi ve kas gelişimini destekler.
 • Antioksidan içerdiği için kalp ve damar hastalıklarının yanında akciğer sorunları için de tedavi edici özellik gösterir.
 • Polifenolik asit içeren yer fıstığı mide kanserini önleyici besinler arasında değerlendirilir.
 • Diyabet ve obezite ile mücadele konusunda son derece faydalıdır. Kolesterol düzenleyicidir.
 • İçeriğindeki vitaminler sayesinde günlük vitamin ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan yer fıstığı, bağışıklık sisteminin normal çalışma fonksiyonunu da destekler.
 • Zihinsel kabiliyetleri güçlendiren yer fıstığının alzheimer hastalığına karşı koruyucu olduğu da kanıtlanmıştır.
 • İçerdiği kalori miktarı ile vücudun enerji seviyesini artıran yer fıstığı, önemli ölçüde A vitamini içerdiği için göz ve cilt sağlığını yok eder.
 • Yer fıstığı faydaları aynı zamanda zihinsel sonuçlar yaratır. Yer fıstığı içerisinde bulunan triptafon, depresyon ve anksiyete gibi ruhsal problemlerin ortaya çıkmasını engeller.
 • Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarına karşı etkili bir besindir.
 • Vücudun dört temel mutluluk hormonundan biri olan serotonin hormonunun salgılanmasını destekler.
 • Safra kesesi problemlerini engelleyici özelliğe sahiptir.

 

Yer Fıstığı Fiyatları

 

Siz de yer fıstığı tutkunlarından biriyseniz ve daha da önemlisi fıstığın her hali ile şifa bulmak isterseniz, yer fıstığı fiyatları ve kalitesi ile ön plana çıkan Ünal Kuruyemiş'in bir tık uzağınızda olduğunu unutmayın. Optimum şartlarda ve ağzı kilitli ambalajlarda saklanarak ilk günkü tazeliklerini koruyan ürünleri, güvenle satın almanın ayrıcalığını Ünal Kuruyemiş ile yaşayabilirsiniz.

 

Prepared by  T-Soft E-Commerce.