x
Sort
Total of 8 products are displayed.

Leblebi Çeşitleri

 

Kuruyemiş çeşitleri arasında en çok bilinen ve sevilenlerden biri de leblebi ve farklı türleridir. Lezzetli tadının yanında tok tutması ve vücuda sağladığı faydalar sayesinde her yaştan tüketiciye hitap eden bir besindir. Vücuttaki insülin seviyesini düşürmesinin yanı sıra önemli bir lif kaynağı olan leblebinin pek çok çeşidi bulunur. Siz de leblebi tutkunuysanız, Ünal Kuruyemiş'te mutlaka damak tadınıza uyan bir leblebi bulabilirsiniz.

 

Leblebi, nohutların kavrulması ile elde edilen bir atıştırmalık ve kuruyemiş çeşididir. Üretimi meşakkatli olan nohutun öncelikle temizlenmesi ve derecelendirilmesi gerekir. Sonrasında ise ıslatma, tablama, kaynatma aşamalarından geçer. En son kavurma ve kabuk ayırma aşamalarından da geçen leblebinin tadına doyum olmaz. Kavrulma stiline göre de farklılık gösteren leblebiler mevcuttur. Tek kavrulmuş, çifte kavrulmuş ve kavrulmamış leblebiler arasından tercihinize ve damak tadınıza göre seçim yapabilirsiniz.

 

Tüm Damak Zevklerine Uygun Leblebi

Leblebi çeşitleri, kavrulma stilleri ve kaplama malzemelerine göre farklı isimlerle adlandırılsa da her biri eşsiz bir lezzet vadeder. Leblebi denilince hemen herkesin aklına klasikleşen sarı leblebi gelir. Tüketimi en çok tercih edilen ve pek çok kişi tarafından sevilen sarı leblebi, koyu sarı renklidir ve üzerinde küçük kahverengi benekleri vardır. Pek çok içeceğin yanına yakışan ve düşük kalorisi ile favorilerden sayılan sarı leblebi ikram sofralarınızı zenginleştirir. Klasik sarı leblebinin yeniden yorumlanmış bir diğer türü de tuzlu sarı leblebidir. Yalın tadına biraz daha tuz ekleyerek hazırlanan bu yeni tür, klasikten şaşmadan minik değişiklikler arayanlar için idealdir. Tuzu sevmeyerek tatlı bir şeyler arayanlar ve çocuklar içinse çikolatalı leblebi önerilir. Çocukların dışında çocuk kalmayı tercih edenler için de birebir olan çikolatalı leblebi, özellikle bayram günlerinin leziz atıştırmalıkları arasında yer alır. Sarı leblebi dışında en az onun kadar popüler olan bir diğer leblebi türü de beyaz leblebidir. Sarı leblebiye oranla daha küçük olan leblebi türü daha az yağlı ve beyaz renktedir. Farklı türde bir nohut ile üretilen beyaz leblebide kavrulma aşaması sırasında kabuk beyaz hale gelir.

 

Heyecanlı bir film izlerken ya da maç seyrederken, çıtır leblebi seçeneği ile aktivitelerinizi daha keyifli bir hale getirmeniz mümkündür. Favori tuzlu atıştırmalıklardan olan çıtır leblebi açık kahverengidir ve klasik leblebiye oranla daha büyük boyutludur. Nispeten az tuzu ve sağlıklı yapısı ile 7'den 70'e herkesin favorisidir. Leblebiye değişik lezzetler ile yorum katarak pek çok farklı çeşit elde edilebilir. Örneğin, nefis susam parçacıkları içeren susamlı leblebi, hafif acılı ve baharatlı olan biberli leblebi, sıcak kumda usul usul kavrulan ağın leblebisi, meyveli, Türk kahveli, ballı leblebi ve Çorum'un meşhur gevrek leblebisi bunlar arasındadır.

 

 

Leblebi Faydaları

Leblebi çeşitleri, içeriğindeki pek çok vitamin ve mineral açısından oldukça faydalı gıdalar arasında yer alır. Özellikle leblebinin kötü kolestrolü düşürmesi, kansızlığa iyi gelmesi ve sinir sistemini güçlendirmesi en önemli faydaları arasındadır. Oldukça zengin bir lif kaynağı olan leblebi, bağırsak hareketlerini düzene soktuğundan, şişkinlik ve kabız gibi problemlerin yok edilmesinde de etkili bir rol oynar. Genellikle mide asit seviyesini düşürdüğü için mide sorunları yaşayanlara leblebi tüketmeleri tavsiye edilir. Düzenli tüketildiğinde mide problemlerinin ve özellikle mide asidinden kaynaklanan sorunların zamanla azaldığı gözlenmiştir.

 

Leblebi içerisinde bulunan çinko ve magnezyum, vücudu çeşitli hastalıklar karşı koruyarak bağışıklığı güçlendirir. Bunun yanı sıra demir bakımında da zengin olduğu için kansızlık sorunu yaşayanların bolca leblebi tüketmesi önerilir. Pek çok kadın hastalığına da iyi gelen leblebinin özellikle menopoz döneminde tüketilmesi tavsiye edilir.

 

Leblebinin Besin Değeri

Leblebi protein, karbonhidrat, potasyum, fosfor, çinko ve B grubu vitaminleri bakımından içeriği yüksek bir besindir. 100 gramında yaklaşık 270 kalori bulunur. Besin değerine göre 100 gram leblebi sınıflandırılırsa şunlar belirtilebilir:

 

  • Karbonhidrat: 38 gram
  • Protein: 19.8 gram
  • Yağ: 3.4 gram
  • C vitamini: 4.0 mg
  • A vitamini: 30 IU
  • Kalsiyum: 124 mg
  • Demir: 7.0 mg
  • Lif: 21.5 gram

 

*Değerler, günlük 2000 kalorilik diyete göre hesaplanmıştır.

İçerdiği besin değerleri ve düşük kalori seviyesi sayesinde leblebiler, sağlıklı atıştırmalık olarak diyet listelerinin baş köşelerinde yer alır.

 

Leblebi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Leblebi, kavrulmuş kuruyemişler arasında olduğundan uzun ömürlü bir besindir. Ancak leblebi seçerken hem sağlık hem de lezzet bakımından dikkat edilmesi gereken konu saklama koşullarıdır. Diğer kuruyemişler gibi leblebinin de düşük nem oranına sahip bir alanda ve mutlaka ambalaj içinde muhafaza edilmesi gerekir. Açıkta kalan leblebiler nemden çabuk etkilendiği için zamanla bayatlar ve tadında değişim meydana gelir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için leblebinin mutlaka güvenilir ve bilinen bir markadan satın alınması gereklidir.

 

Sağlıklı ve taze leblebiye ulaşmak artık sandığınız kadar zor değildir. Siz de leblebi ve kuruyemiş tutkunuysanız, kaliteli ve uygun fiyatlı kuruyemişlere ulaşmak için Ünal Kuruyemiş'i tercih edebilirsiniz. Tek bir tık uzağınızda olan web sitesinde "leblebi satın al" seçeneği ile dilediğiniz zaman sipariş verebilir, damaklarda tadı kalan leblebi çeşitlerine kısa sürede kavuşmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

 

Leblebi Fiyatları

Leblebi fiyatları, tercih edilen leblebinin çeşidine, marka ve gramajına göre farklılık gösterir. Yine de kuruyemiş çeşitleri arasında en uygun fiyatlı olan leblebiler her bütçeye hitap eder. Diyet ve mide dostu bir besin olan leblebinin sıklıkla tercih edilmesinde ön plana çıkan ilk faktör sağlıklı bir atıştırmalık ve ara öğün olarak tercih edilmesidir. Özellikle okulda ya da iş yerinde açlığı bastırmak için pratik bir şekilde tüketilebilir. Çocukların zararlı besinler yerine sağlıklı kuruyemişlere yönlendirilmesi açısından leblebi çeşitleri lezzetli bir seçenek sunar. Ünal Kuruyemiş'in uzun yıllara dayanan tecrübesi ve kaliteli üretim teknikleri sayesinde dilediğiniz leblebi çeşidine kısa süre içerisinde ulaşabilirsiniz.

 

 

Prepared by  T-Soft E-Commerce.