x
Sort
Total of 4 products are displayed.

Cezerye Çeşitleri

 

Akdeniz Bölgesi’nin yaygın olarak tüketilen besinlerinden biri olan cezerye, lokuma benzeyen yapısı ile mineral ve vitamin deposudur. Vücudun günlük enerji ihtiyacını tek başına büyük bir oranda karşılar. Stres ve yorgunluğa karşı da son derece olumlu etkileri olan cezerye, genellikle kahvenin yanında tüketilir.

 

Cezeryenin kelime anlamının ne olduğu sorusu aklınıza gelebilir. Arapça kökenli olan cezerye kelimesi havuç anlamına gelir. Yapımında kullanılan ana besin kaynağı da havuçtur. Havucun Hindistan cevizi ve toz şeker ile harmanlanması sonucu cezerye ortaya çıkar. İçerisine talebe göre ceviz, fındık, Antep fıstığı gibi yemişler de eklenebilir. A vitamini ve omega-3 açısından çok zengin besinlerin karışımı ile elde edilen bu tatlı türünün özellikle kış aylarında tüketilmesi, hastalıklara yakalanmama adına çok önemlidir.

 

Yüzyıllar önce Arap kültüründen kültürümüze dâhil olan cezeryenin kahve ve çay ile ikram edilmesi gelenek halini almıştır. Bunun yanında söz konusu besin kaynağı bazı yörelerde misafirlere onlara değer verildiğinin göstergesi olarak da ikram edilir. Cezeryenin yaygın olarak üretildiği Akdeniz Bölgesi’nde söz konusu tatlı türü oldukça sık tüketilir. Bu bölgeyi ziyaret ettiğinizde sevdiklerinize hediye etmek için cezerye satın alabilirsiniz. 

 

Cezerye Faydaları

 

Cezeryenin insan sağlığı için çok önemli faydaları vardır. Aşağıda bu faydaların neler olduğunu görebilirsiniz.

 • İçeriğinde barındırdığı yoğun A vitamini nedeniyle göz için çok faydalıdır. Özellikle göz doktorları tarafından tüketilmesi tavsiye edilir. İlerleyen yaşlarda gelişen görme bozukluklarının azaltılmasında oldukça etkilidir. İçeriğinde ceviz de varsa görme oranının artmasına katkıda bulunur.
 • İçeriğinde fındık bulunan cezerye, cildin güzelleşmesinde etkilidir. Bunun yanında fındıklı cezerye, saç diplerine nüfuz ederek saçların daha gür bir şekilde çıkmasını sağlar. Yaşlanmayı önleyici etkisi ile cilt kırışıklıklarına karşı yardımcı bir besindir.
 • Cezerye, kronik yorgunluğun önüne geçilmesinde çok etkili bir besindir. Sinir hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Bu özelliği sayesinde psikolojik sorunların önüne geçilmesinde de etkilidir.
 • Lif bakımından çok zengin olan cezerye, kalp ve damar sağlığı için de çok faydalıdır. Vücutta kalp damarlarının açılarak kan dolaşımının kolaylaşmasını sağlar. Ayrıca sindirim sistemini de düzenleyen cezerye, kabızlığı engeller. Diyet yapanlar için de tavsiye edilen söz konusu besin, çok fazla tüketilmediği sürece metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye de yardımcı olur.
 • İçeriğinde barındırdığı yüksek mineral ve vitamin nedeniyle vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi büyük bir oranda karşılar. Cinsel güce de olumlu katkı sağlayan cezerye, kadınlarda yumurtanın korunmasını sağlarken erkeklerde sperm sayısını artırır.  
 • Sinir hücrelerine sağladığı katkı nedeniyle beyne de birçok farklı olumlu etkisi vardır. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan Alzheimer ve unutkanlık gibi hastalıkların oluşmasını önler.
 •  

Cezerye Nasıl Yapılır?

 

Cezeryenin yapımı, içeriğinde yer alan birbirinden farklı lezzetli ve sağlıklı ürün ile birlikte gerçekleşir. İçerisinde havuç, antep fıstığı veya fındık, karanfil, tarçın, zerdeçal, yenibahar, zencefil, bal, nişasta, hindistan cevizi ve şeker bulunan tatlı türü sık bir şekilde karıştırılarak hazırlanır. Malzemelerin gerekli kıvamı alması için yoğun bir ilgi ile hazırlanması gereken cezeryenin içerisinde cezerye çeşidine bağlı olarak farklı malzemeler de eklenip çıkarılabilir. Az miktarda su ekleyerek sıkça karıştırılan ve püre kıvamına gelmiş olan havuçlara önce toz şeker, ardından da tercihe ve çeşide uygun olarak eklenmesi gereken baharatlar atılır. Bu aşamada bal da karışımın içerisindeki yerini alır ve karışım suyunu çekene kadar pişirme işlemi sürdürülür. Karışımı tam olarak bağlamak adına, içerisine nişasta da eklenerek bir süre daha pişirilir. Antep fıstığı ya da fındıkları da son aşamada karışım içerisine eklenerek, daha sonra tepkiye soğuması için dökülür. Son dokunuş olan hindistan cevizi ile süsleme işlemi de gerçekleştirilerek cezerye çeşitleri sizlerin beğenisine sunulur.

 

Ünal Kuruyemiş kalitesi ve farkı ile sofralarınızdaki yerini alan cezerye çeşitleri, hem sağlıklı olmaları ile hem de lezzetleri ile evlerinizin vazgeçilmezi olmaya adaydır. Doğal ve güvenilir ürünlerin yapımında kullanıldığı cezeryeler özenli bir şekilde paketlenerek evlerinize getirilir. Damak tadınıza uygun olan cezerye çeşidini, sofralarınızı zenginleştirmek ve sevdikleriniz ile keyifli bir şekilde tüketmek için kısa bir süre içerisinde sipariş edebilirsiniz.

 

Cezerye Kaç Kaloridir?

Cezerye, içerisinde yer alan birbirinden farklı gıdalar ile birlikte kalori oranı yüksek bir besin olarak karşımıza çıkar. 100 gr. cezerye içerisinde aşağıdaki kalori, vitamin ve mineral oranları tespit edilmiştir;

 • 374 kalori
 • 200 mg potasyum
 • 65 gr karbonhidrat
 • 50 mg sodyum
 • 50 mg kalsiyum
 • 0,3 mg B6 vitamini
 • 10 gr protein
 • 10 mg C vitamini
 • 10,6 gr A vitamini
 • 0,8 mg demir
 • 10 mg magnezyum

 

Yukarıdaki değerlere cezeryenin kolesterol oranını da eklemek gerekir. Cezeryede bilimsel olarak ortaya çıkarılmış herhangi bir kolesterol oranı tespit edilmemiştir. Bu nedenle kolesterole olumsuz anlamda bir etkisi yoktur. İçerisindeki zengin besin maddeleri, vitamin ve minareller sayesinde cezerye tüketimi ile vücudunuzun direncini arttırmaya yardımcı olabilirsiniz. Belirli bir miktarda tüketim gerçekleştirerek enerji ihtiyacınızı karşılayabilir, tatlı isteğinizi lezzetli bir yiyecek yardımı ile bastırabilirsiniz.

 

Cezerye Fiyatları

 

Ünal Kuruyemiş ile cezerye, ürünlerin türü, gramajı ve içeriğine göre farklı fiyat aralıklarında satışa sunulur. Bu kapsamda web sitemizi inceleyerek istediğiniz cezerye çeşidini kolay bir şekilde satın alabilirsiniz. Ünal Kuruyemiş’in özenle paketlenen ürünleri, siparişinizin ardından kısa bir sürede adresinize teslim edilir. Pratik ve hızlı bir şekilde siparişlerinizi tamamlayarak hem kendi sofralarınızda cezeryeye yer verebilir, hem de sevdiklerinize hediye olarak götürebilirsiniz. En taze ve en kaliteli kuruyemişlerin beğeninize sunulduğu internet sitemiz üzerinden cezerye siparişinizi bir an önce tamamlayarak bu besini de öğünlerinize dahil edebilirsiniz.

 

Ünal Kuruyemiş olarak bireysel müşterilerimizin olduğu adar işletmelerin de yanındayız. Bu kapsamda firmamızdan toptan alışveriş de yapabilirsiniz. Bunun için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

 

Prepared by  T-Soft E-Commerce.