x
Sort
Total of 4 products are displayed.

Pestil Çeşitleri

 

Pestil, Türk mutfağının geleneksel lezzetleri arasında yer alan bir besin kaynağıdır. Genellikle kışın tüketmek için yazın hazırlanıp güneşte kurutulur. İçeriğindeki yüksek besin değeri sayesinde kış aylarında vücut direncini arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

Tüketiciye farklı tat ve meyve aromaları sunan pestil, eşsiz lezzet sayesinde ülkemizin hemen her yerinde yaygın olarak tüketilen bir besindir. Gümüşhane pestili, Türk Patent Enstitüsü tarafında tescillenmiştir. Bu nedenle en ünlü pestil türü Gümüşhane pestilidir. Söz konusu pestil, Türkiye’nin birçok yerine bu bölgeden sevk edilir. 

 

Pestil Çeşitleri

 

Yüzyıllar önce keşfedilen pestil, meyveleri mevsimi dışında tüketmek açısından büyük bir fayda sağlamıştır. Yıllardır süregelen gelenek günümüze kadar ulaşmıştır. Pestil genellikle üzüm, dut ve vişne gibi şeker oranı yüksek meyvelerden yapılır. Bunun yanında diğer meyveler de damak tadına göre pestil yapımında tercih edilebilir. Bu meyvelerin pekmez, süt ve un ile harmanlanması sonucunda ortaya pestil çıkar. 

 

Pestilin lezzetli olması için meyvelerin mevsiminde toplanması çok önemlidir. Toplanan meyvelerin posası çıkarılarak üzerine ağırlıklar koyulur. Suyu tamamen dışarı atılan meyveler, içerisinde bulunan şeker sayesinde birbirlerine yapışarak tutunur. Güneşin etkisi ile kuruyup sertleşen meyveler hamur kıvamına gelene kadar yoğrulur. Yaklaşık 8-10 gün güneşte bekleyen meyveler, içeriğindeki su ve şeker yoğunluğuna bağlı olarak pestil halini alır. Pestil halini alan meyveler ince tabaka hali bozulmadan toplanır ve kesilerek paketlenir. Ünal Kuruyemiş'in zengin ürün yelpazesi arasında sade pestil, cevizli pestil, fındıklı pestil ve Antep fıstıklı pestil çeşitlerini bulabilirsiniz.

 

Pestil Tüketiminin Faydaları

 

Pestil, hammaddesi olan meyveler ve aromalardan dolayı insan sağlığı için oldukça yararlıdır. Önemli bir enerji kaynağı olan pestilin faydaları aşağıda sıralanmıştır.

 • İçeriğinde bulunan zengin mineral ve vitaminler sayesinde yüksek enerji içerir, bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • İçeriğindeki zengin selenyum minerali nedeniyle insan sağlığı için önemli bir antioksidandır. Bu sayede vücut direncini yüksek tutar.  
 • Pestilin içeriğinde yoğun bir şekilde çinko elementi bulunur. Bu sayede düzenli olarak tüketildiğinde kısırlık sorununun çözümüne yardımcı etkisi vardır.
 • Pestil, çinko elementinin yanında bol miktarda fosfor, kalsiyum ve potasyum da içerir. Bu nedenle düzenli tüketilmesi durumunda eklem ve kemik hastalıklarının oluşmasına engel olur. 
 • Hücre ve dokuların yenilenmesine de önemli katkı sağlar. İçeriğinde bol miktarda A,B,D,E ve K vitaminleri bulunur.
 • Vücudun su dengesinin sağlanmasında da oldukça etkili bir besindir.
 • Yüksek besin değeri sayesinde vücudun günlük enerji ihtiyacını büyük oranda karşılar.

 

 

Pestil Kalori Değeri Nedir?

 

50 gr sade pestil, içerisinde yaklaşık olarak 160 kalori enerji barındırır. Pestilin Antep fıstıklı, cevizli ya da fındıklı üretilmiş olmasına bağlı olarak kalori oranı artabilir. Pestil, besin değeri çok yüksek olan bir gıda çeşididir. 100 gr pestilin içeriğinde ortalama olarak 92,3 gr karbonhidrat, 3,5 gr protein ve 0,5 gr yağ bulunur. Ayrıca pestil, Cu, Mg, K, Ca, S, P, Zu, Cl ve I elementleri açısından da çok zengindir. Söz konusu besin kaynağı aynı zamanda suda erime özelliğine sahip A, D, E ve K vitaminine de sahiptir.

 

Pestil tutkunlarının aklında, pestilin kilo aldırıp aldırmadığı sorusu yer alabilir. Pestil, her ne kadar hammaddesi doğal meyveler olan bir besin kaynağı olsa da, içeriğinde şeker bulunur. Ayrıca yapımında un ve benzeri besinler de kullanılır. Bu nedenle pestil besin değeri yüksek, besleyici bir besin olsa da her yiyecekte olduğu gibi fazlaca tüketilmesi tavsiye edilmez. Diyet yaparken pestili, belirli miktarlarda olmak kaydı ile kan şekerinizi dengelemek maksadıyla tüketebilirsiniz. Tüketim miktarını doğru belirlerseniz diyet sürecine zararı bir etkisi olmaz.

 

Pestil Nasıl Yapılır?

 

Pestil, yukarıda da belirtildiği gibi dut, vişne ve üzüm gibi meyveler başta olmak üzere şeker oranı yüksek meyvelerden elde edilir. Pestil üretiminde yaygın olarak kullanılan meyveler ayva, havuç, elma, şeftali, erik ve kayısıdır. Meyve karışımlarına bal, badem, fındık, ceviz, antep fıstığı, süt, un ve pekmez gibi besinler ilave edilebilir. Pestili kolaylıkla piyasadan temin edebileceğiniz gibi kendiniz evde de yapabilirsiniz.

 

Öncelikle pestil için hangi meyvenin kullanılacağına karar verilmesi gerekir. Ardından seçilen meyveler iyice yıkanır. Elma, şeftali, armut gibi kabuklu meyveler kullanılacaksa meyvelerin kabukları soyulur. Pestil yapımında izlenen yollar aşağıdaki gibi anlatılabilir;

 • Çekirdekleri çıkarılan meyveler küçük parçalara ayrılarak bir tencerenin içine alınır.
 • Meyvenin üzerine 1 kg için 1,5 su bardağı olacak şekilde su ilavesi yapılarak ocakta pişmeye bırakılır.
 • Karışıma 1 kg meyve için 2 çorba kaşığı olacak şekilde mısır nişastası ilave edilir. Bu sayede karışımın kıvamı artar.
 • Yumuşayan meyveler blender yardımıyla karıştırılarak püre haline getirilir.
 • Karışımın içerisine ceviz, fındık, Antep fıstığı gibi yemişler katılabileceği gibi sade bir şekilde kalması da tercih edilebilir.
 • Bu aşamadan itibaren pestilin kurutulma safhasına geçilir.
 • Hazırlanan karışım bir tepsinin ya da temiz bir tülbentin üzerine serilerek güneş gören bir ortamda kurumaya bırakılır.
 • Güneş altında bir hafta bekletilen pestil hazır hale gelir.
 • Kuruyan pestil kare kare kesildikten sonra tüketim aşamasında rulo haline getirilerek tüketilebilir. 
 • Hazır hale getirilen pestil Ünal Kuruyemiş'in güvenilir kalitesine sahip paketleme yöntemleri sayesinde uzun süre boyunca rahatlıkla tüketilebilir.

 

 

Pestil Fiyatları

 

Pestil ürünlerin içeriği, türü ve gramajına göre farklı fiyat aralıklarında satışa sunulur. Bu kapsamda Ünal Kuruyemiş’in zengin ürün alternatifleri arasında bütçenize uygun pestil çeşidini mutlaka bulabilirsiniz. Seçtiğiniz ürünleri kolayca satın alabilirsiniz. Aldığınız ürünler kısa sürede kargolanarak adresinize teslim edilir.

 

Ünal Kuruyemiş’ten perakende alışveriş yapabileceğiniz gibi toptan ürün alımı da yapabilirsiniz. Bu kapsamda her zaman işletmelerin yanında olan kurumumuzla iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

 

 

Prepared by  T-Soft E-Commerce.