x
Sort
Total of 1 products are displayed.

Keçiboynuzu Çeşitleri

 

Sağlıklı beslenme günümüzün en trend konuları arasında ilk sırada yerini almışken, bu yolda neler yapılabileceği de birçok kişinin merak odağı haline gelmiştir. Sağlıklı bir hayatın kapılarını aralamak isteyenler, yıllara meydan okuyan popülerliğe sahip keçiboynuzunun mucizevi etkilerine sığınmaya başlamış durumundadır. Dedelerden torunlara kadar uzanan hikâyesi, besleyici içeriği ve damaklarda mutluluk bırakan lezzetiyle keçiboynuzu pekmezi, size ve sevdiklerinize bu yolda en iyi yoldaş olacaktır.

 

Keçiboynuzu Nedir?

 

Keçiboynuzu pekmezine hayat veren keçiboynuzu bitkisi Akdeniz ikliminin ılıman sıcaklığında yetişir. Baklagiller familyasının bir mensubudur ve bu özelliği sayesinde yetişen baklaları rahatlıkla tüketilebilir. Keçiboynuzu özü bu bakla isimli meyvelerden özel teknikler kullanılarak elde edilir. Yeşil çalı ya da ağaç formuyla karşımıza çıkabilen keçiboynuzu bitkisi uzun ömürlü olmasıyla da ünlüdür. Bu özelliği sayesinde yeşil koyu yaprakları altında verimli bir hasat sezonunun yaşanmasını sağlar.

 

Ağacı yaz aylarında yeşil çiçekler açarak görenleri kendine hayran bırakır. Yeşil çiçeklerin açıldığı bu yerde kahverengi meyveler boy gösterir. Koyu kahve renkli bu meyveler keçiboynuzu olarak adlandırılır. Hasat zamanında meyvelerin boyutları farklılık göstermekle birlikte 30 cm uzunluğa kadar ulaşır.

 

Keçiboynuzu Faydaları

 

Halk arasında "harnup" olarak da bilinen keçiboynuzu sayısız faydasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarır. Sağlıklı yaşamın anahtarlardan biri olan bu bitkiyi mutfağınızdan eksik etmemeli, hem diyetlerinize hem de yemek rutinlerinize kesinlikle eklemelisiniz. Her yaştan bireylerin tüketimine uygun olan keçiboynuzu tam bir şifa deposu denebilir. Lif oranı yüksektir ve bu sayede sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Öte yandan da antioksidan bakımından oldukça zengindir. Yağ ve şeker düşük orandadır ve bu özelliğiyle diyetlerin en iyi arkadaşı olarak kabul görür. Kafein içermez. Glütene hassas bünyeler tarafından glütensiz olduğu için rahatlıkla tüketilebilir. Keçiboynuzu besin içeriği vücutta aşağıdaki faydaları sağlar:

 

 • Antioksidan özelliğine sahip olan keçiboynuzu bu sayede kalp ve damar rahatsızlıklarının önlenmesine yardımcı olur.
 • İçeriğindeki potasyum, demir, sodyum ve kalsiyum mineralleri vücudun ihtiyacı olanı almasını sağlar.
 • Özellikle havaların soğumasıyla birlikte başlayan soğuk algınlıklarının tedavisine yardımcı olur. Astım ataklarında ve şiddetli öksürüklerde rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Balgam söktürür.
 • Yüksek enerji içeriği sayesinde gün içerisinde daha dinamik ve dinç olmanızı sağlar.
 • Zengin lif içeriği keçiboynuzunun en önemli özelliklerinden biridir. Zengin lif içeriği sayesinde sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur ve zayıflamanızı sağlar. Kabızlığı önler, bağırsak parazitlerine karşı savaş açar.
 • Kalsiyum açısından zengin olduğu için kemik gelişimine ve kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur. Büyüme dönemindeki çocukların beslenme düzenlerine bu özelliği sayesinde kesinlikle eklenmelidir.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Güçlü bir bağışıklık sistemi ise hastalıklardan korunmak anlamına gelir.
 • İç organların zararlı maddelerden, radyasyondan ve ağır metal içeriklerinden temizlenmesine yardımcı olur.
 • Yemek sonrasında midede meydana gelen şişkinliğin inmesine yardımcı olur. Hazımsızlığı önler.
 • Sigaranın akciğerlere vermiş olduğu zararı azaltarak, akciğerlerin kendini temizlemesine yardımcı olur.
 • Düzenli kullanımda diş etlerinin güçlenmesine yardımcı olur ve diş renginde açılmalar sağlayabilir.
 • Yüksek E vitamini içeriği sayesinde kansızlığında tedavisine büyük ölçüde katkı sağlar. Keçiboynuzu pekmezinin düzenli tüketimi kansızlık sorunu yaşayanların yüzünü güldürebilir.
 • Pekmez formu tatlı krizleriyle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Alternatif tatlı olarak çikolata isteklerinde değerlendirilebilir. Ayrıca keçiboynuzu pekmezini tatlı yapımında şeker yerine tercih edebilirsiniz.
 • Kan şekerini düzenlemede büyük rol oynar ve bu nedenle diyabetin en büyük düşmanları arasında yer alır. Ayrıca şeker hastalığının beraberinde getirdiği halsizlik, bitkinlik ve sürekli yaşanan uyku hali keçiboynuzu ile ortadan kaldırılabilir.
 • Adet kramplarının hafiflemesine yardımcı olur.
 • Prostat enfeksiyonlarının meydana getirdiği sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
 • Çocuk ve yetişkinlerde mikrop kaynaklı ishalin iyileştirilmesine yardımcı olur. Bağırsak içerisindeki bakterilerin düzenlenmesini sağlar.
 • Yemek sonrasında ve günün farklı zamanlarında midede meydana gelen yanma hissinin hafiflemesine yardımcı olur.

 

Keçiboynuzu Nasıl Yenir?

 

Keçiboynuzu tüketimi oldukça kolaydır. Pekmez, toz, nektar ve kür gibi farklı tüketim şekilleri bulunmaktadır ve bu sayede kişiye göre değişen isteklere cevap verebilir. Keçiboynuzu genellikle doğal haliyle tercih edilir. Aynı zamanda keçiboynuzu pekmezi de tercih edilen ilk isimler arasında yerini alır. Sıcak içecek tüketmeyi sevenler çay formunu kullanabilir. Keçiboynuzu çayı meyvesinin sıcak su içerisinde demlenmesine dayanan bir formdur. Bir litre su içerisine dört beş adet keçiboynuzu ekleyerek demleyebilirsiniz.

 

15-20 dakikalık demleme süresinde sonra keçiboynuzu çayı tüketime hazır olacaktır. Toz formunu da sıcak su içerisine ekleyerek ay gibi tüketebilirsiniz. Ayrıca süt ile tüketime de uygundur. Eğer doğal, meyve olarak tüketmeyi tercih ediyorsanız herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Ancak çok sert meyveleri ılık suda bekleterek yeme işlemini kolaylaştırabilirsiniz. Çünkü bazı keçiboynuzu meyveleri aşırı sert olduğundan dişlere ve diş etlerine yeme esnasında zarar verebilir. Bu zararı meyvenin yumuşamasını sağlayarak en aza indirebilirsiniz.

 

Keçiboynuzu Kürü

 

Sağlıklı bir hayat kazanmak isteyenlerin aklına gelen ilk isimlerden olan keçiboynuzu ile uygulanacak kürler mevcuttur. Kan şekerini dengelemek isteyenler aşağıdaki kürü deneyebilir; ancak kullanım öncesinde doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz.

 

 1. Kür

 

 • 2 tatlı kaşığı keçiboynuzu tozu
 • Sıcak keçi sütü

 

Bir bardak sıcak keçi sütü içerisine iki tatlı kaşığı keçiboynuzu tozunu ilave ederek kürün tarifini hızlıca elde edebilirsiniz. Bu kürde bir bardak süt her sabah ve her akşam yatmadan önce tüketilmelidir. Eğer keçi sütü tercih etmiyorsanız onun yerine sıcak su da elde edebilirsiniz. Kürün çok uzun süre yapılması tavsiye edilmez. Bu nedenle belirli aralıklarda uygulanabilir.

 

2.Kür

 

 • 1 yemek kaşığı keçiboynuzu pekmezi
 • Birkaç damla limon

 

Keçiboynuzu pekmezi ile yapabileceğiniz bir diğer kür ise öksürük sorununun üstesinden gelmenize yardımcı olur. Bir yemek kaşığı keçiboynuzu pekmezi içerisine birkaç damlayı geçmeyecek şekilde limon damlatın ve bunu her sabah kahvaltılardan önce tüketin. Tüketim sonrasında 10-15 dakika kahvaltı yapmak için bekleyerek faydasını arttırabilirsiniz. Bir ay boyunca uygulanabilir; ancak sonrasında ara vermeniz gerekir. Pekmez formuyla yapılan keçiboynuzu kürü ihtiyaç halinde yeniden yapılabilir.

 

Keçiboynuzu Kaç Kalori?

 

Diyet yapanların aklına takılan sorulardan biri de keçiboynuzunun kaç kalori olduğu. Sağlıklı yaşama adım atarken fazla kalorilerden kurtulmak ama aynı zamanda da kendilerini daha dinç hissetmek isteyenlerin başvurduğu ilk isim olan keçiboynuzu, düşük yağ ve şeker oranına sahiptir. Bu özelliği sayesinde ara öğünlerde tercih edilebilir; ancak tüketim miktarında bu noktada aşırıya kaçılmaması büyük önem taşır. Harnup olarak da bilinen ve hünnap ile karıştırılmaması gereken tek bir keçiboynuzu meyvesinin kalorisinin ise yaklaşık olarak 14 kcal’dır. 100 gramındaki kalori oranı ise 222 kcal olarak ifade edilebilir. Fakat pekmez formunda kalori oranlarında değişiklik olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Keçiboynuzu Fiyatları

 

Keçiboynuzu fiyatları aile bütçesini sarsmayacak düzeydedir ve bu nedenle rahatlıkla tercih edilebilir. Alınacak olan kiloya göre fiyatlarda farklılık gözlemlenebilir ve bu nedenle sabit bir fiyat aralığından bahsetmek mümkün değildir. Ailenize ve sevdiklerinize sağlıklı günler yaşatmak ve damaklarında hoş lezzetler bırakmak için sitemiz üzerinden keçiboynuzu araması yapabilir, keçiboynuzu satın al butonu sayesinde saniyeler içerisinde alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. İşte sağlıklı yaşam size bu kadar yakın!

 

Prepared by  T-Soft E-Commerce.