x
Sort
Total of 1 products are displayed.

Karanfil Baharatı Çeşitleri

 

Bir baharat olarak kullanılan karanfil, çok eski zamanlardan günümüze kadar önemini kaybetmeyen bir bitkidir. Modern tıbbın ortaya çıkmadığı dönemlerde, birçok hastalığın tedavisinde karanfil baharatından yararlanıldığını söyleyebiliriz. Şifalı bir bitki olan karanfilin yapraklarından, tomurcuk veya sap kısmından ilaç yapımında da faydalanılabilir. Karanfilin en çok bilinen faydası, ağrı kesici özelliğinde kendini gösterir. En çok da diş ağrılarında karanfil bitkisine başvurulduğu bilinir. Ağız içi problemlerinde, bakterini oluşumunu engelleyen karanfil, mikropları da öldürür. Ağızdaki mikropları barındırmaması sebebiyle, ağız kokusunu da önler.

 

 

Karanfil Baharatının Faydaları

 

Güçlü bir antioksidan olan karanfil baharatı, iltihap önleyici bir özelliğe de sahiptir. Mide sağlığı için de önem arz eden karanfil, şişkinlik ve hazımsızlık problemlerini çözer. Mide bulantısı hissedilmesi durumunda, ağza alınan bir adet karanfil tohumu bulantıyı bastırmaya yarar. İshalden yana şikayeti olanlar, karanfile başvurabilirler.

 

Anti bakteriyel bir özelliğe de sahip olan karanfil baharatı, akciğerde tümör oluşumunu engeller. Akciğerde oluşan kanserin erken teşhisinden itibaren, tedaviye yardımcı olarak da kullanılır. Karanfil içindeki serbest radikaller, karaciğer sağlığı için birer dosttur. Diyabet dostu olan karanfil, kan şekerinin olması gereken düzeyde kalmasına yardım eder.

 

Karanfil bitkisi, aynı zamanda iyi bir kemik dostudur. Belirli bir yaştan sonra ortaya çıkabilecek osteoporoz riskine karşı direnci artırır. Antimutajenik özelliğinden dolayı, karanfil genlerde oluşabilecek mutasyonları engeller. Yapılan araştırmalara göre, günde bir adet kurutulmuş karanfil çiğnemek bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde de etkili olur.

 

Karanfil baharatı, vücut için iyi bir enerji kaynağıdır. Vücudun zinde olmasını sağlar. Yoğun şartlarda çalışanlar için bedensel yorgunluğun hafifletilmesinde etkilidir. Ayrıca, solunum yolu enfeksiyonlarında da karanfil yağını teneffüs ederek fayda sağlanabilir. Parazit önleyici bir mide dostu olan karanfil ile bağırsak parazitlerinden kurtulmak da mümkündür.

 

Karanfil Baharatı Yetişmesi

 

Bir çiçek olan karanfil ile baharat olan karanfil, zaman zaman birbiri ile karıştırılır. İki farklı bitki, kokularının benzer olması sebebiyle aynı isimle adlandırılsa da içerikleri ve faydaları farklıdır. Geniş bir yetişme alanına sahip olması ve yoğun aroması sebebiyle, tüm dünya mutfaklarında baharat olarak kullanılır. Kullanılan karanfil baharatı, ağacının çiçek tomurcuklarından elde edilir. Siyah renkli ve yoğun bir kokusu olan baharatın, acımsı bir tadı vardır. Reçellere, meyve sularına ve tatlılara arome verme amacıyla da kullanılır.

 

Karanfil Baharatı Nasıl Kullanılır?

Vücudundaki fazla kilolardan şikayet edenler için yağ yakıcı bir tarif olan karanfil çayı tavsiye edilir. Başka bir sağlık problemi olmadıkça karanfil çayı hazırlanır ve her gün devam edilir. Bir yemek kaşığı zencefil tozunun üzerine, bir yemek kaşığı karanfil baharatı eklenir. İsteğe göre bir adet çubuk tarçın da koyularak sıcak su ile demlenir. Bu karanfil çayı, yemeklerden yarım saat önce içilir ve fazla yemek yemekten de kaçınılırsa, vücuttaki yağların yakılmasında hızlı bir sonuç elde edilebilir. Karanfil, metabolizmayı hızlandırıcı bir özelliğe de sahip olduğu için fazla kiloların kontrolünde önemli bir yere sahiptir. Yağ yakıcı özelliği sayesinde, diyet listelerinde ve bitki çaylarında kendisine yer edinmiştir.

 

Çok faydalı bir bitki olan karanfilden; tatlılarda, reçellerde, meyve suyu yapımında faydalanıldığı gibi kozmetik sektöründe de faydalanılır. Tomurcuk halinde olan karanfiller, bitkisel çay yapımında da sektörel olarak kullanılır. Karanfilin aromasından faydalanmak isteyenler için, karanfilli tatlı tarifleri de uygulanabilir. Şerbetli olarak yapılan tatlı için, şerbetin içine şeker ve su ile birlikte karanfil baharatı da eklenebilir. Karanfilin keskin aromasını bastırabilmek için, bir miktar limon suyu da şerbete eklenebilir. Hazırlanan bitki çayları karışımının içine birkaç adet tomurcuk karanfil atmak, çayın lezzetine lezzet katarken, faydalarının artmasını da sağlar.

 

Günde bir veya iki adet karanfil çiğnemeyi alışkanlık haline getirmek gerekir. Karanfilin içinde bulunan A ve C vitaminlerinin vücuda etkisi hızlıca olmaktadır. Ayrıca kalsiyum, fosfor, protein ve demir bakımından oldukça zengin olan karanfil baharatından yağ olarak da faydalanılır. Karanfil yağı, cilt güzelliği için de oldukça önemlidir. Sivilce ve aknelerin tedavisinde karanfil yağı, iyileştirici bir özelliğe sahiptir. Her şeyde olduğu gibi karanfil baharatının da aşırı tüketiminden kaçınmak gerekir. Karanfil yağı, düzenli olarak kullanıldığında, cildi gençleştirici etki sağlar. Kırışıklık oluşumunu engeller veya geciktirir. Yaraları da tedavi ettiği bilinen karanfil, aynı zamanda sinek ve böcek sokmalarında tedavi amaçlı kullanılır. Etkin maddelerde birlikte kullanıldığında, saç dökülmesini yavaşlatıcı etkisinin olduğu söylenmektedir. Saçlarının yavaş uzadığından şikayet edenler, karanfil mucizesinden faydalanabilirler. Tüm faydaları görebilmek için karışımların düzenli olarak uygulanması gerekir.

 

Baharat Karanfil Fiyatları

 

Satın aldığınız karanfil baharatının yüksek kaliteli olup olmadığını anlamanın bir yolu vardır. Bir bardak oda sıcaklığındaki su içine atılan karanfilin batması veya su içinde dik olarak durması gerekir. Eğer suya atılan karanfil tanesi, suyun dibine batıyorsa kaliteli bir karanfil olmadığı anlaşılır. Uzun süre beklemiş veya nemlenmeye maruz kalmış karanfil tomurcuğundan istenilen performans alınamaz.

 

Piyasada farklı fiyatlarda karşınıza çıkan karanfillerden satın alırken, önceliğiniz paketli ürünleri satın almak olmalıdır. Açıkta satılan tüm baharat ve kuruyemişlerde oluşan nemlenmenin ortaya çıkardığı aflatoksin bir sağlık problemi oluşturabilir. Zararlı bir küf toksini olan aflatoksin baharatlar üzerinde oluşmuş ise, fayda sağlamak yerine üründen zarar görmek söz konusudur. Çok güçlü bir kanserojen olan aflatoksine karşı, Dünya Sağlık Örgütü savaş açarak uyarılarda bulunmaktadır. Bu nedenle, satın alınan kuruyemiş ve baharatların mutlaka koşullarına uygun olarak paketlenmiş olması gerekir. Paketli ürünleri satın aldıktan sonra da kapalı bir şekilde muhafaza etmek yerinde olacaktır.

 

Yılların tecrübesi ile işini titizlikle yapan Ünal Kuruyemiş kalitesine, Online alışverişin kolaylıkları ile ulaşabilirsiniz. Seçtiğiniz tüm ürünlere tek tıkla ulaşarak, kapınıza kadar getirebilirsiniz.

 

Prepared by  T-Soft E-Commerce.