x
Sort
Total of 1 products are displayed.

Ihlamur Çiçeği Çeşitleri

 

Hoş kokusuyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran ıhlamur çiçeği 40 farklı türe sahiptir. Her türünün kendine has özelliği bulunmaktadır ve bu türler dünya üzerinde farklı alanlarda karşımıza çıkar. Özellikle sahile yakınlarında, denize kıyısı olan bölgeler rahatlıkla yetişen ıhlamur çiçeği ağaç ve çalı şeklindedir. Bazen de ağaççık olarak görülebilir. Kış aylarında yapraklarınız dökerek inzivaya çekilir ve çiçeklerinin açacağı günü bekler. Ihlamur çiçeği beyaz ve sarı renklere sahiptir. Orta Avrupa’ya dayanan geçmişiyle ıhlamur günümüzde en çok tercih edilen bitki çaylarından biri olmaya başarmıştır.

 

Eskiden gölge ağacı olarak kullanılan şimdilerde kış aylarının vazgeçilmez çayına ulaşmamızı sağlayan ıhlamur bitkisi güneşli dönemlerde en yüksek verimine ulaşır. Ihlamur ağacı çiçekleri haziran ve temmuz aylarındaki toplanmalardan sonra kurutulabilir ve ardından çay olarak tüketilebilir. Ayrıca ıhlamur çiçeğinin oymacılıkta, oyuncak sanayisinde, kâğıt ve kibrit üretiminde de önemli bir rol oynadığı söylenebilir. İnsanlık tarihinde yüzyıllara meydan okuyan ıhlamur çiçeği hem sağlığımıza hem de üretim faaliyetlerimize büyük bir katkı sağlar.

 

Ihlamur Nasıl Demlenir?

 

Bitki çayı demlemek her ne kadar kolay bir iş gibi gözükse de dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bu noktalar hem çayın lezzetini hem işlevini arttırır. Öncelikle ıhlamurun demleneceği su sıcaklığını doğru ayarlamak gerekir. Kaynar su bitkinin yanmasına neden olacaktır. Bu yüzden su kaynadıktan sonra iki üç dakika beklenmeli ve suyun derecesinde yaşanan düşme sonrasında bitki üzerine alınmalıdır. Bu işlemden sonra ıhlamur üzerine eklenen suyu yeniden ısıtma ya da kaynatma işlemine gitmek doğru olmaz. Çünkü bitkinin ekstra sıcaklıkta zarar görmesi olasıdır. Demlemenin amacına ulaşması için ıhlamur bitkisinin yapraklarıyla çiçek kısımlarından eşit ve doğru miktarda kullanmak gerekir. Çiçek kısmı çaya lezzetini verir. Yaklaşık 10 dakikalık bir bekleme sonrasında ıhlamur tüketmeye hazır olacaktır. Servis sırasında isteğe göre bal ve limon birlikte ya da ayrı ayrı eklenebilir. Limon ekstra lezzet ve vitamin almanızı sağlarken bal soğuk havalarda boğazınızda meydana gelen tahrişlerin azalmasına yardımcı olur.

 

Ihlamur Çayı Faydaları

 

Ihlamur bitkisi geçmiş zamanlardan bugüne kadar birçok toplumda sıklıkla tercih edilen ve özellikle kış aylarında kurtarıcı olan bir isimdir. Gün içerisinde ya da akşam evinize geldiğinizde kendinize bir bardak ıhlamur ısmarlayarak büyük bir iyilik yapabilir, sağlığınıza sadece bir bardakla büyük dokunuşlarda bulunabilirsiniz.

 

 • Yüksek antioksidan içeriği sayesinde ıhlamur vücudunuzun zararlı maddelerden arınmasına yardımcı olur.
 • Ihlamur çayı faydaları arasında yer alan rahatlatıcı özelliği oldukça önemlidir. Özellikle anksiyete yaşayan bireyler üzerinde olumlu etkileri bulunur. Sedatif özelliği stresli anlarınızın çok daha rahat geçmesine yardımcı olur.
 • Ihlamurun bir kış çayı olmasının en önemli nedeni soğuk algınlığı üzerindeki iyileştirici etkileridir. Kışın soğuk algınlığı, öksürük ve grip gibi hastalıklarda ıhlamur tercih edilerek hastalığın etkileri hafifletilebilir. Ayrıca ıhlamurun terletici özelliği de vardır ve bu da iyileşme sürecinin hızlanmasına yardım eder.
 • Solunum yollardan meydana gelen iltihaplanmaların hafiflemesini sağlar. Kan basıncının düşmesini sağlar ve bu sayede damarlarda meydana gelen iltihapların sökülmesinde önemli bir rol oynar. Ayrıca bu özelliği sayesinde kılcal damalardaki sıkışıklık açılabilir, bu sıkışıklıkla oluşan baş ağrılarında iyileşme görülebilir.
 • Kemik iltihabının iyileşmesine yardımcı olur ve eklemlerde meydana gelen ağrıların hafiflemesini sağlar.
 • Besinlerin sindirimine yardımcı olarak yemek sonrasında meydana gelen şişkinliklerin giderilmesini sağlar. Midede meydana gelen sıkışma ve rahatsızlık hissini ortadan kaldırır. Bağırsak rahatsızlıklarını önlemede ve tedavi etmede önemli bir yere sahiptir.
 • Ihlamur bitkisi antioksidan açısından oldukça zengindir. Bu zenginlik de gençlik iksiri olarak geri dönüş yapar. Serbest radikallerle savaşarak hücre yenilenmesinde rol oynar. Bu da daha sağlıklı ve genç görünümlü bir cilde işaret eder. Ihlamuru hem içerek hem de cildinize tonik şeklinde uygulanarak mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz.
 • Ihlamurun sahip olduğu yatıştırıcı etki göz ve gözaltı bölgenin rahatlamasını sağlar. Ihlamur yapraklarını sıcak suda beklettikten sonra pamuk yardımıyla bu suyu göz çevresine hafif hareketlerle uygulayabilirsiniz. Bir süre beklettikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz. Ihlamur göz çevresini bu uygulama sayesinde rahatlatırken aynı zamanda bakteri ve çapak oluşumunu önler. Bebeklerinde çapaklanma sorunu yaşayan anneler de ıhlamur sayesinde aradıkları doğal çözüme kavuşabilirler.
 • Ihlamur içerisinde P-kumarik asit isimli bir madde bulunmaktadır. Bu madde terleme bezlerinin harekete geçmesini sağlar. Terletme özelliğine sahip olan ıhlamur soğuk algınlığında bu özelliği sayesinde iyileştirici bir rol oynar. Aynı zamanda detoks ve diyet yapan kişiler de bu terletme özelliğinde rahatlıkla faydalanabilir.
 • Ihlamur çayı saçların çok daha canlı ve parlak olmasını sağlar. Demlenen ıhlamur duş sonrasında saç uçlarına uygulanır. Düzenli uygulama sonrasında saç uçlarında güçlenme, hızlı uzama ve parlaklık gözlemlenir. Saç diplerinde meydana gele kaşıntıları hafifletir ve deri dökülmelerini de önler. Hoş kokusu sayesinde tüm bu işlemleri zorlanmadan yapabilirsiniz.
 • Ihlamur serbest radikallerin hücre içerisinde meydana getirebileceği mutasyonları önlemede büyük bir role sahiptir. Bu nedenle kanser oluşumunu önleyebilir. Sağlıklı beslenme ve sporun olduğu bir hayata ıhlamur çayı da eklenerek mükemmel sonuçlar alınabilir.
 • Ihlamur içerisinde bulunan vitaminler demleme sonrasında açığa çıkar. Bu vitaminler gün içerisinde düşen enerjinizi geri kazanmanıza yardımcı olur ve özellikle öğleden sonra başlayan verimsiz, enerjisiz zamanları ortadan kaldırır. Gün içerisinde enerjiniz düştüğünde bir fincan ıhlamurdan yardım alabilir ve sadece bir fincanla kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.
 • Karaciğer rahatsızlıklarının tedavisinde destekleyici bir isim olarak kullanılabilir.
 • Çarpıntı sorununun önlenmesine yardımcı olur. Ancak riskli kalp rahatsızlıklarında tüketim öncesinde bir uzmana danışılması ve tüketim oranına dikkat edilmesi gerekir.

 

Ihlamur Ne kadar Tüketilmeli?

 

Ihlamurun bilinen ve gözlemlenene herhangi bir zararı ya da yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak bitki çayında olduğu gibi tüketim miktarına dikkat etmek gerekir ve aşırı tüketimden kaçınılması büyük önem taşır. Aşırı tüketim sonucunda uykusuzluğa neden olabilir. Ayrıca tüketimin çok sıcak bir şekilde yapılması ağız içerisinde yanmaya ve boğazda tahrişe yol açar. Ayrıca ıhlamur demlendikten sonra kaynatılmamalıdır. Kaynatma işlemi bitkinin zararlı olmasına neden olabilir. Alerjik bünyelerde reaksiyon gösterebilir, bu yüzden çok hassas bir yapıya sahipseniz tüketmeden önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

 

Gün içerisinde üç fincandan fazla ıhlamur tüketimi de uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Eğer ıhlamur içerisinde bal ekleyerek tüketiyorsanız bal miktarına da dikkat etmenizde büyük fayda bulunmaktadır. Çünkü aşırı bal tüketimi kilo alımıyla sonuçlanabilir. Kullandığınız ilaçların ıhlamur ile etkileşimi varsa eğer tüketimden kaçınmalısınız. Ayrıca kalp hastalığına sahip kişilerin ıhlamur tüketiminden kaçınması ya da doktorunun verdiği miktarın üzerinde tüketimde bulunmaması büyük önem taşır. Bunların haricinde ıhlamurun direkt zararlı olduğu herhangi bir durum bulunmamaktadır.

 

Ihlamur Çiçeği Fiyatları

 

Ihlamur çiçeği fiyatları tercih edilecek miktara göre farklılık gösterir. Bu nedenle sabit bir fiyat aralığından bahsetmek mümkün değildir. Uygun fiyatlar ve indirimler sayesinde çok daha karlı bir alışveriş yapmak için sitemiz üzerinden ıhlamur çiçeği araması yapabilirsiniz. Tek hareketle alışveriş yapabilmek için ıhlamur çiçeği satın al butonuna tıklamanız da yeterli! Kış aylarında kendinize ve sevdiklerinize iyi bakmak işte bu kadar kolay.

 

Prepared by  T-Soft E-Commerce.