Sıralama seçin
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.

Kaju Nedir?

 Kaju son yıllarda en çok tüketilen ve popülaritesi artan kuruyemişlerden bir tanesidir. Kaju hem çiğ hem de kavrulmuş olarak tüketilebilir. Fıstıkgillerden olan kaju, görüntüsü ve şekli itibariyle kolayca ayırt edilebilecek özelliklere sahiptir.

 Kaju bitkisinin ana vatanı Brezilya’dır. Ancak sadece Brezilya’da değil farklı ülkelerde de yetiştirilir. Kaju bitkisini dünyaya Portekizliler tanıtmıştır. Deniz aşırı ülkelere seyahat eden ve oraları işgal eden Portekizliler, ilk kez dış dünyaya bu ürünün ihracatını da yapmışlardır.

 Kaju bitkisi sıcak ve nemli havaları sever. Bu nedenle Brezilya’nın yanı sıra Hindistan, Çin, Endonezya, Güney Amerika ülkeleri ve Batı Afrika’da yetiştirilir. Yine de kaju bitkisinin yetiştirmek için en uygun bölge Ekvator bölgesidir.

 Türkiye’de ise kaju üretimi söz konusu değildir. Kaju Türkiye’deki iklime elverişli bir bitki değildir. Yetiştirebilir koşullar meydana getirilse dahi oldukça masraflı olacağından ötürü ithal edilir.

 Kajunun Kalorisi ve Besin Değeri

 Kaju, C vitamini, E vitamini, K vitamini B6 ve B12 vitaminleri açısından oldukça zengindir. Ayrıca tiamin, niasin, magnezyum, demir, sodyum ve potasyum da içerir. 100 gram için 565 kalori bulundurur.

 Kaju Nasıl Kullanılır?

 Kaju çerez olarak tüketilebildiği gibi, yemeklerde ve tatlılarda da kullanılabilir özelliklere sahiptir. Dondurmalarda, hamur işlerinde, salatalarda kullanılan kaju, oldukça çeşitli kullanım alanlarına sahiptir.

 Kaju sadece aperatif olarak değil yağı ve sütü de ayrıca kullanılan bir bitkidir. Pahalı olmasından ötürü ambalajlı olarak yağı ve sütü ülkemizde çok sınırlı alanda satılmaktadır. Kaju fıstığı Asya’da meyve sularının, likörlerin, marmelatların ve reçellerin içerisine de konulur.

 Kajunun Faydaları

 Kaju önemli yağ asitlerini bünyesinde bulundurur. Kolesterolü önleyen bu yağlar, kalp ve damar hastalıklarının önüne geçer. Doymamış yağlar ve çoklu doymamış yağ içeren kaju, kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

  • İçerisinde bolca magnezyum bulunduran kaju, kemiklerin, kasların ve dokuların da güçlü kalmasında yardımcı olur.
  • Vücudun kan şekeri oranının da düzenlenmesine yardımcı olur.
  • İçerisinde yer alan bakır sayesinde kırmızı kan hücrelerinin oluşmasında yardımcı olur. Buna bağlı olarak da iskelet sistemini ve sinir sistemini güçlendirir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.