x

SAĞLIKLI BESLENMEK İSTEYENLERE ALTIN DEĞERİNDE TAVSİYELER

02 Kasım 2019
SAĞLIKLI BESLENMEK İSTEYENLERE ALTIN DEĞERİNDE TAVSİYELER

Sağlıklı Beslenmek İsteyenlere Altın Değerinde Tavsiyeler

Sağlıklı beslenme, sağlığınızı korumak, kendinizi iyi hissetmek ve  gereken enerjiye sahip olmak için ihtiyaç duyduğunuz besinleri veren çeşitli yiyecekleri yemek anlamına gelir. Bu besinler arasında protein, karbonhidratlar, yağ, su, vitaminler ve mineraller bulunur. Beslenme herkes için önemlidir. Fiziksel olarak aktif olmak ve sağlıklı kilonuzu korumakla birleştiğinde, iyi yemek vücudunuzun güçlü ve sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için mükemmel bir yoldur. Herhangi bir rahatsızlık öykünüz varsa veya şu anda tedavi görüyorsanız, iyi yemek yemek sizin için özellikle önemlidir. Yedikleriniz bağışıklık sisteminizi, ruh halinizi ve enerji seviyenizi etkileyebilir. Besin grupları, besinler, sağlıklı bir beslenme planının nasıl oluşturulacağı, porsiyonların nasıl anlaşılacağı ve fazla yemek yemeden yemeğin tadını nasıl çıkaracağınız hakkında iyi bir araştırma yaparak sizler de sağlıklı beslenebilirsiniz.

Sağlıklı beslenme, sağlık için çok önemlidir. Sizi kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi bulaşıcı olmayan birçok hastalığa karşı korur. Çeşitli besinler yemek ve daha az tuz tüketmek, şekerler ve doymuş ve sınai olarak üretilen trans yağları tüketmemek sağlıklı beslenme için çok önemlidir.

Sağlıklı bir diyet, farklı yiyeceklerin bir kombinasyonunu içerir. Bunlar şunlardır:

  • Tahıllar: Buğday, arpa, çavdar, mısır, pirinç, nişastalı yumrular veya kökler gibi.
  • Baklagiller: Mercimek ve fasulye
  • Meyve ve sebzeler.
  • Hayvansal kaynaklı yiyecekler (et, balık, yumurta ve süt).
  • Kuruyemişler (Badem, ceviz vb.)

Bebekler ve küçük çocuklar

Sağlıklı bir diyet yaşamın erken döneminde başlar - emzirme sağlıklı büyümeyi teşvik eder ve fazla kilolu veya obez olma riskini azaltmak ve daha sonra yaşamda bulaşıcı olmayan hastalıklar geliştirmemek gibi uzun vadeli yararları olabilir. Bebekleri sadece anne sütüyle doğumdan 6 aya kadar beslemek sağlıklı bir diyet için önemlidir. Çocuğunuz iki yaşına gelinceye kadar emzirmeye devam ederken, 6 aylıkken çeşitli güvenli ve besleyici tamamlayıcı gıdalar sunmak da önemlidir.

Bol sebze ve meyve yiyin

Bunlar önemli vitaminler, mineraller, diyet lifi, bitki proteini ve antioksidan kaynaklarıdır.

Sebzeler ve meyveler açısından zengin diyetlere sahip kişilerin obezite, kalp hastalığı, felç, diyabet ve bazı kanser türleri açısından önemli derecede düşük riskleri vardır.

Daha az yağ tüketin

Çok fazla yemek, özellikle de doymuş ve endüstriyel olarak üretilen trans yağ gibi yanlış yağ türleri kalp hastalığı ve felç riskini artırabilir. Hayvansal yağlar yerine doymamış bitkisel yağların (zeytin, soya, ayçiçeği veya mısır yağı) veya doymuş yağların yüksek olduğu yağların (tereyağı, hindistancevizi ve hurma yağı) kullanılması, sağlıklı yağların tüketilmesine yardımcı olacaktır. Sağlıksız kilo alımını önlemek için, toplam yağ tüketimi, bir kişinin toplam enerji alımının yüzde 30'unu geçmemelidir.

Şeker alımını sınırlayın

Sağlıklı bir diyet için şekerler, toplam enerji alımınızın yüzde 10'undan azını temsil etmelidir. Yüzde 5'in altına düşürmek, ek sağlık yararlarına sahiptir. Kurabiye, kek ve çikolata gibi tatlı aperatifler yerine taze meyveler seçmek, şeker tüketimini azaltmanıza yardımcı olur.

Alkolsüz içecek, soda ve diğer şekerlerin (meyve suları, tatlılar ve şuruplar, aromalı sütler ve yoğurtlu içecekler) alımının sınırlandırılması da şeker alımını azaltmaya yardımcı olur.

Tuz alımını azaltın:

Tuz alımınızı azaltmak hipertansiyonun önlenmesine yardımcı olur ve yetişkin popülasyonda kalp hastalığı ve felç riskini azaltır. Yiyecekleri pişirirken ve hazırlarken tuz ve yüksek sodyum çeşnilerinin (soya sosu ve balık sosu) miktarını sınırlandırmak, tuz alımını azaltmaya yardımcı olur.

Kuruyemiş tüketin:

Sağlıklı beslenmek ve obeziteye engel olmak için ara öğünlerde mutlaka kuruyemiş tüketin. Bu ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayacak ve sizi tok tutacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.