x
Sıralama seçin
Toplam 11 ürün görüntüleniyor.

Badem Çeşitleri

 

Vazgeçilmez atıştırmalıklardan olan kuruyemişlerin içinde en değerlilerinden biri olan bademi sevmeyen yoktur. Badem, zengin içeriği ve yağlı yapısı ile tok tutma özelliğine sahip bir kuruyemiştir. Diyet listelerinin de vazgeçilmez gıdalarından biri olması nedeniyle, geniş bir tüketim kitlesine sahiptir. Her gıdada olduğu gibi bademin de fazla tüketiminden kaçınmak gerekir. Açlık krizi geldiği zaman, birkaç adet badem yiyerek açlığı yatıştırmak mümkündür.

 

Çok faydalı bir besin olan badem, ciğ veya kavrulmuş şekilde satın alınarak tüketilebilir. Yerli ve yabancı menşeili badem çeşitlerinin yanında, yemek tariflerinde de kullanılabilen badem, dilimlenmiş veya toz haline getirilmiş haliyle satışa sunulur. Bademin içeriğindeki vitaminler, lifler ve proteinlerden maksimum derecede faydanılmak isteniyorsa, ciğ olarak yani kavrulmamış haliyle tüketilmesi gerekir. Çünkü kavurma işlemi sırasında, badem kabuğundaki polifenol miktarı düşer. Bademin içindeki antioksidanları tanımlayan polifenolun vücut için birçok faydasının yanında, kansere karşı koruyucu etkisinin olduğu bilinir. Bu yüzden badem, mümkün olduğunca çiğ haliyle tüketilmelidir. Tuz ile kavrulan bademin içindeki tuz miktarı rahatsız edici olmasa da, tuz kullanımından kaçınanlar için önemli bir noktadır.

 

Kabuğu soyulmuş olarak da satılan bademin yemeklerde kullanımı yaygındır. Badem özel işlemlerden geçerek, sağlıklı bir şekilde kabuğundan ayrılması ile pastalarda, yemeklerde kullanıma hazır hale gelir. İç pilav, helva ve tatlı çeşitleri, dolma ve kebaplarda kullanılabilen bademin soyulmuş olarak satılması besin değerini kaybetmesine neden olmaz. Hızlı bir şekilde yemeğin hazırlanması gereken durumlarda, kabuk soymakla uğraşmak yerine, hazır soyulmuş badem satın alınabilir.

 

Bademin ana vatanı Orta Asya ve Çin olsa da, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı bir iklim istediği için, ülkemizde, Akdeniz iklimi yaşanan bölgelerde daha fazla yetiştirilir. Dünyada badem üreticiliğinde ilk sırayı Amerika alır. Amerika'dan sonra İspanya ve İtalya, badem üreticiliğinde ön sıralardadır. Türkiye'de badem en çok, Muğla'nın Datça ilçesinde üretilir. Mersin, Antalya, Denizli, Elazığ ve Karaman ise Muğla'yı takip eden illerdir.

 

Bademin faydaları

 

Kavrulmamış (çiğ) 100 gr çiğ bademde 570 kalori bulunur. Yiyen kişiye enerji ve dinamiklik sağlayan badem; protein, kalsiyum, demir, bakır ve fosfor açısından zengin bir kuruyemiştir. Aynı zamanda bademde bol miktarda E ve B vitaminleri vardır. B vitamini sayesinde, vücut hücreleri korunur ve genç kalır. Bademin kalp damar hastalıklarına karşı önleyici bir görevi de vardır. İçeriğindeki E vitamini sayesinde cildi güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı korur.

 

Sağlıklı beslenme için gereken günlük; lif, magnezyum, kalsiyum ve doymamış yağ asitlerini içinde barındıran badem, sofralardan eksik edilmemelidir. Sağlıklı bir yemiş olsa da, günde 20 adet bademin üzerine çıkılmaması gerekir. Yağ açısından zengin olan 5-6 adet badem, 1 tatlı kaşığı zeytinyağına denk gelecek kadar kalori içerir. Bu sebeple badem tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekir.

 

Yağlı ve lifli gıdalar grubuna giren badem, bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekleyerek kabızlığı önler. Bağırsak düzenleyici olarak, her gün bir avuç badem tüketilmesinde fayda vardır. Tok tutan yapısı nedeniyle badem, diyet listelerinin yıldızı durumundadır. Sağlıklı bir şekilde, aç kalmadan kilo vermek isteyenlerin imdadına koşan badem ile kilo kontrolü sağlanabilir.

 

Kemik sağlığını koruyarak, güçlü bir kemik yapısına destek olan ürün, vücudun kalsiyum ihtiyacını belirli şekilde sağlamaya yardımcı olur. Özellikle, hayvansal gıdaların tüketiminden uzak duran veganların badem tüketmesi, bitkisel yollardan kalsiyum ihtiyaçlarının giderilmesini sağlar.

 

Afrodizyak özelliği olduğu bilinen badem, cinsel isteksizliklerin önüne geçer. Bademin içeriğindeki çinko, erkeklerde testosteron seviyesinde artış sağlayarak, kaliteli bir cinsel yaşama destek olur.

 

Badem sütü yapımı

 

Bademin faydalarından badem sütü yapılarak da faydalanılabilir. Hayvansal sütlere alerjisi olanlar veya vegan yaşam tarzını benimseyenler için harika bir alternatif olan badem sütünü herkes denemelidir. Piyasada hazır olarak satılan badem sütünü evde, daha sağlıklı bir şekilde yapmak mümkündür. 1 su bardağı kadar çiğ badem, iki su bardağı suyun içinde, geceden sabaha kadar bekletilir. Bademler suyun içinden çıkarılarak kabukları soyulur. Soyulan bademler tekrar aynı suyun içine koyularak blenderdan geçirilir. Tercihe göre üzerine su eklenebilir. Karışım süzüldüğünde, badem sütü elde edilmiş olur.

 

Badem fiyatları

 

Birçok çeşidi bulunan bademin hangi amaçla alındığı karar verme aşamasında önemlidir. File badem olarak tabir edilen dilimlenmiş badem, yemeklerde ve tatlılarda kullanılmak için hazırlanırken, kavrulmuş tuzlu badem kuruyemiş olarak tüketmeye uygundur. Sağlıklı bir beslenme ve hayat tarzını benimsemiş olanlar ise daha çok çiğ bademi tercih ederler.

Badem satın alırken, mutlaka paketlenmiş olan ürünleri tercih etmelisiniz.

 

Açık şekilde tartılarak satılan bademlerde, aflatoksin adı verilen küf toksinleri riski bulunur. Hijyenik olarak sunulmayan ve hava ile temas halinde olan tüm kuruyemişler için geçerli olan toksik zehirlenme tehlikesi bademde de bulunur. Nerede ve nasıl paketlendiğinin belli olması açısından, etiketli ve ambalajlı satılan ürünlerin tercih edilmesi gerekir. Ambalaj üzerindeki; üretim yeri, üretim tarihi ve son tüketim tarihlerine dikkat edilmelidir. Rafta uzun süre kalan, eski mahsül ürünleri satın almaktan kaçınmak gerekir.

 

Farklı gramajlarda, kavrulmuş veya çiğ olarak vitamin deposu badem satın almak mümkündür. Her kesimden ve bütçeden kişi için uygun fiyatlı badem bulunur. Ülkemizde yetişen, toplanan ve paketlenen yerli bademlerin paket fiyatı, ithal olan bademlere göre daha uygundur. Tüm alışverişlerde, yerli olan ürünleri tercih etmek, ülke ekonomisine destek olmak açısından da önemlidir.

 

Yılların tecrübesi ile Online kuruyemiş satışı yapan Ünal Kuruyemiş kalitesine güvenebilirsiniz. Karar vermekte zorlanacağınız çeşitleri ile taptaze paketlenen ürünlere en uygun fiyatlarıyla Online olarak ulaşabilirsiniz. Badem satın al butonunu tıkladığınızda kapınıza kadar gelen taze kuruyemiş alışverişinize hemen başlayabilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.