Sıralama seçin
Toplam 6 ürün görüntüleniyor.

Ceviz Nedir?

 Ceviz ağacı, boyu 25 metreye kadar çıkabilen bir ağaçtır. Cevizler yaz aylarının sonuna doğru istenilen olgunluğa erişirler. Cevizler ilk yetişirken çevreleri yeşil bir tabakayla kaplıdır. Bu tabaka daha sonra kuruyarak dökülür ve bildiğimiz ceviz halini alır. Bu aşamaya geldiğinde, cevizler toplanılabilir hale gelmiş olur.

 Ceviz ağaçları aşırı sıcakları ve aşırı soğukları sevmez. Bu nedenle ılıman iklim kuşaklarında yetiştirilmeye daha elverişlidir.

 Türkiye’de Ceviz Üretimi

 Türkiye’de meyve veren ve vermeyen 9 milyon civarında ceviz ağacı olduğu bilinmektedir. Türkiye’de yıllık ceviz üretimi 178.142 ton oranındadır. Son yıllarda ülkemizde cevize olan talep bir hayli arttığından buna bağlı olarak ceviz ağacı dikme faaliyetleri de hız kazanmıştır.

 Ceviz yetiştirmek için son derece iyi bir yer olan ülkemizde maalesef yeterli seviyede bir ceviz üretimi söz konusu değildir. İhracat oranı yeterli olmadığı gibi, ürettiğimiz cevizlerde iç piyasanın ihtiyacını da karşılayamamaktayız. Bu kötü koşulları yenebilmek için, ceviz üretimi devlet ve özel sektör tarafından teşvik edilmektedir. Özel sektör ceviz yetiştiriciliğine bu nedenle hız vermiştir.

 Ceviz yetiştiriciliğinde en büyük sıkıntı, dikilen ağaçlardan verim alınamamasıdır. Bunun da en büyük sebebi, bilgisiz bir biçimde hareket edilmesinden ileri gelir. Farklı iklim şartlarında hangi türün yetişebileceği bilinmeden ve deney yapılmadan hareket edildiğinden, ceviz ağaçlarının meyve verememesi gibi sıkıntılar ortaya çıkmıştır.

 Cevizin Faydaları 

  • Ceviz oldukça önemli bir enerji kaynağıdır. İçerisinde bulundurduğu mineraller ve antioksidanlar ile vücut sağlığının korunmasında önemli bir pay sahibidir.
  • Cevizin düzenli olarak tüketilmesi, kolesterolün düşürülmesinde yardımcı olacaktır. Kolesterolün düşürülmesi, kalp ve damar hastalıklarının oluşmasını önleyici etkiye sahiptir.
  • Cevizin beyin üzerindeki olumlu etkileri de uzmanlar tarafından ortaya konulmuştur. Ceviz beyne oldukça faydalıdır ve buna bağlı olarak Alzheimer hastalığının da önüne geçtiği bilinir.
  • Cevizin faydaları saymakla bitmemektedir. Her gün bir avuç ceviz, kişinin günlük omega-3 yağ asidi ihtiyacının %90’ını karşılamasını sağlayacak besin değerlerine sahiptir. Ek olarak melatonin ellagik asit ve E vitamini içeren ceviz, her gün belirli oranlarda yenildiğinde kişinin sağlığına olumlu etkileri olan bir besindir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.